قسمت چهارم - ابزار انتخاب Marquee (بخش دوم)

آموزش گام به گام فتوشاپ (مقدماتی)

قسمت چهارم - ابزار انتخاب Marquee (بخش دوم)

در قسمت قبل با ابزار انتخاب Marquee آشنا شدیم. در این قسمت خواهیم دید که بعد از انتخاب یک ناحیه چگونه می توان کادرهای انتخاب را جابجا کرد، کپی گرفت و ... .

جابه جایی کادرهای انتخاب :

بعد از اینکه توسط ابزار انتخاب Marquee ناحیه ای را انتخاب کردیم، موس را به ناحیه انتخاب شده می بریم، علامت موس به شکل یک فلش تغییر می کند، با کلیک روی ناحیه و کشیدن ناحیه، ناحیه مورد نظر جابه جا می شود. ولی اگر در حالیکه کلید Ctrl را نگه داشته ایم، موس را روی ناحیه منتخب ببریم علامت موس به شکل یک قیچی در می آید و در این حالت با کشیدن کادر، ناحیه منخب برش داده می شود و می توان آن را به ناحیه دیگری انتقال داد.

اگر Ctrl + Alt را پایین نگه داریم علامت موس به شکل یک فلش سیاه و سفید تغییر می کند و اگر کادر انتخاب را جابه جا کنیم یک کپی از ناحیه منتخب ایجاد می شود ، بی اینکه لایه جدیدی ایجاد شده باشد. در ضمن می توان آن را تا زمانی که در حالت انتخاب است جابه جا نمود.

نکته : برای اینکه محدوده انتخاب شده از حالت انتخاب خارج شود روی آن کلیک راست کرده و Deselect را می زنیم یا اینکه کلیدهای Ctrl + D را فشار می دهیم.

حالت های مختلف ابزار Marquee 

همانطور که قبلا گفته شد این ابزار حالت های مختلفی دارد که ، با کلیک روی ابزار و نگه داشتن کلیک چپ موس یا کلیک راست روی آن می توانید حالت های مختلف آن را مشاهده کنید:

Rectangular Marquee Tool : با انتخاب این گزینه کادر انتخاب مستطیل شکل است.

Elliptical Marquee Tool : در این حالت کادر انتخاب بیضی شکل است که با پایین نگه داشتن Shift می توان کادرهای دایره ای شکل ایجاد کرد. در این حالت گزینه Anti-alias فعال می شود که با تیک زدن آن لبه های کادر انتخاب نرم تر خواهد شد.

Single Row Marquee Tool و Single Column Marquee Tool : از این حالات برای انتخاب سطر ها و ستون های تک پیکسلی از تصویر استفاده می کنیم.

نکته1 : برای کپی کردن ناحیه های انتخاب شده به Clipboard کلیدهای Ctrl+c را فشار داده و از منوی Edit گزینه Copy Merge (Shift+Ctrl+C) را بزنید. با اینکار یک کپی از تمام لایه های قابل مشاهده در ناحیه منتخب به صورت آمیخته در Clipboard ایجاد می شود.

نکته2 : برای جابه جایی بین حالت های مختلف هر ابزار می توانید کلید Alt را پایین نگه داشته و روی ابزار کلیک کنید.

 

ابزار انتخاب Marquee


ارسال نظر