قسمت اول - آشنایی با محیط فتوشاپ

آموزش گام به گام فتوشاپ (مقدماتی)

قسمت اول - آشنایی با محیط فتوشاپ

میتوان نرم افزار Adobe Photoshop را قدرتمندترین و محبوب‌ترین نرم افزار حرفه‌ای ویرایش عکس، ساخت مدل‌های سه بعدی، طراحی و نقاشی دانست.

فتوشاپ CC (Creative Cloud)، تفاوت های مهمی با نسخههای قبلی فتوشاپ دارد. دراین نرم افزار امکانات جدیدی چون بهبود نقاشی سه بعدی، ابزارهای کامل‌تری برای ویرایش تصویر، ابزارهای انتخاب تصویر بهتر، بزرگنمایی عکس با کمترین افت کیفیت، یک ابزار بسیار کاربردی برای کاهش لرزش دوربین و بسیاری ویژگی‌های جدید دیگر قرار داده شده است.

در این بخش از آموزش ها قصد داریم تا به طور مقدماتی با این نرم افزار محبوب و کارآمد آشنا شویم. لازم به دکر است که من در این آموزش ها از نسخه cc 2014 فتوشاپ استفاده می کنم و تصاویر آموزش مربوط به این نسخه هست.

خب حالا معرفی محیط این نرم افزار بی نظیر می پردازیم، لطفا به تصویر و موارد شماره گذاری شده توجه کنید:

1. نوار منو (Menu Bar): دستوارت و فرامین فتوشاپ اغلب در منو قرار دارند. البته فرامین مهم همگی کلید میانبر دارند و شدیدا توصیه می شود که برای فرامین پرکاربرد کلیدهای میانبرشان را فرابگیرید.

2. نوار ابزار (Tool Bar): در این بخش ابزارهای فتوشاپ قرار دارند. این پنجره یکی از مهمترین پنجره های فتوشاپ است. تمام ابزارهای این بخش معرفی خواهند شد.

3. نوار تنظیمات (Options Bar): با کلیک روی هر ابزار، تنظیمات مربوط به آن در این بخش نمایش داده می شود.

4. پنجره سند (Document Window) : پنجره ای که سند یا فایل جدیدی که طراحی روی آن انجام می شود را در بر می گیرد.

5. فضای طراحی (Active Image Area) : پنجره سند که در بخش قبلی به آن اشاره کردم این بخش را در بر می گیرد. این بخش همان بخشی است که طراحی روی آن انجام می شود.

6. پنل های فتوشاپ (photoshop panels): در این بخش پنل های فتوشاپ که هر کدام وظایف خاصی دارند قرار دارد. به مرور با این پنل ها آشنا خواهیم شد. لیست این پنل ها در منوی Windows قرار دارد. این پنل ها را می توانید بر حسب نیاز خود Customize کنید.

7. چیدمان (Workspace): در فتوشاپ چند حالت برای چیدمان و موقعیت قرارگیری پنل ها وجود دارد. گزینه های موجود در این بخش را تغییر دهید تا متوجه این مطلب شوید.

 

 

 


ارسال نظر